Eddyfi wprowadza na rynek model wysokiej rozdzielczości sprawdzonej w praktyce sondy Sharck™ do bezpośredniej oceny pęknięć naprężeniowo-korozyjnych w zastosowaniach związanych z integralnością rurociągu.
Eddyfi, światowy lider w dziedzinie technologii kontroli elektromagnetycznej, z dumą przedstawia rozwiązanie przeznaczone specjalnie do bezpośredniej oceny pęknięć naprężeniowo-korozyjnych (SCCDA) w rurociągach. Sonda jest wysokiej rozdzielczości i wykorzystuje technologię stycznego układu prądów wirowych (Tangential Eddy Current Array TECA™) i jest przeznaczona do wykrywania i pomiaru głębokości pęknięć powierzchniowych w stali węglowej.
Pękanie naprężeniowo-korozyjne (SCC) jest wynikiem naprężeń i korozyjnego środowiska na metalu, dlatego też jest powszechne na zewnętrznej powierzchni rurociągów ze stali węglowej w kontakcie z korozyjną glebą. Ze względu na charakter kolonii SCC (pęknięcia powierzchniowe w postaci płytkich, bardzo drobnych gałęzi) występujących na rurociągach, są one trudne do wykrycia i zmierzenia (zwłaszcza głębokości) przy użyciu tradycyjnych technik badań nieniszczących (NDT).
Obecne techniki kontroli stosowane do oceny SCC mają kilka ograniczeń, rozwiązywanych przez sondę Sharck o wysokiej rozdzielczości. Detekcja SCC jest zazwyczaj wykonywana za pomocą testów cząstek magnetycznych (MP) lub kontroli penetracyjnej (DPI), co jest czasochłonne, trudne do zastosowania w niektórych warunkach pogodowych i wymaga intensywnego przygotowania powierzchni. Po wykryciu, badanie ultradźwiękowe (UT) jest wykorzystywane do określenia głębokości poszczególnych pęknięć w obrębie klastra SCC – jest to bardzo wymagające i zależne od operatora zadanie, szczególnie w przypadku wielopłaszczyznowych, płytkich pęknięć w różnych orientacjach.
Sonda Sharck o wysokiej rozdzielczości została zaprojektowana tak, aby wykrywać pęknięcia tak płytkie jak 0,25 mm (0,010 cala) i tak krótkie jak 2 mm (0,080 cala), jak również aby precyzyjnie wymiarować pęknięcia tak głębokie jak 3 mm (0,120 cala). Ponadto, sonda posiada elastyczny interfejs kontrolny oferujący szeroki zasięg 71 mm (2,8 cala) kompatybilny z rurami o średnicy 254-1220 mm (10-48 cala). W końcu, aby uwzględnić najczęściej stosowane powłoki i farby nakładane na powierzchnie rurociągów, nowa sonda Sharck może tolerować grubości powłok do 2 mm (0,08 cala), eliminując potrzebę przygotowania powierzchni przed i po kontroli.
Możliwość skanowania z prędkością do 600 mm/s (2 ft/s), sonda ma solidną konstrukcję. Wbudowany enkoder umożliwia dokładne pozycjonowanie defektów i pomiar ich długości bezpośrednio na podstawie wyników skanowania, przy użyciu skanowania C 2D i 3D. Wartości głębokości są automatycznie pobierane w celu szybkiej oceny.
„Jesteśmy bardzo dumni z tego najnowszego dodatku do rodziny Sharck. Sonda Sharck o wysokiej rozdzielczości została zaprojektowana, aby zaoferować lepsze rozwiązanie dla rynku SCCDA. Jej konstrukcja i cyfrowe mapowanie w czasie rzeczywistym umożliwia użytkownikom wykrywanie i pomiar wielkości defektów z zapewnieniem pewności i powtarzalności. Rozwiązanie to ma stanowić alternatywę dla tradycyjnego połączenia dwóch metod wykrywania SCC i pomiaru głębokości. Wreszcie, sonda jest w pełni zgodna ze standardową praktyką NACE SP0204”, powiedział Angélique Raude, kierownik ds. kontroli powierzchni w Eddyfi.
Aby uzyskać więcej informacji na temat urządzenia Sharck o wysokiej rozdzielczości, odwiedź stronę goo.gl/zDPLkJ.
Informacje o technologiach Eddyfi
Eddyfi Technologies jest marką zaprojektowaną w celu maksymalizacji potencjału wielu zaawansowanych i niszowych marek technologii kontroli NDT. Dzięki dwóm centrom doskonałości w Québec (Kanada) i Swansea (Wielka Brytania), Eddyfi Technologies koncentruje się na oferowaniu wysokowydajnych rozwiązań NDT do kontroli krytycznych komponentów za pośrednictwem dwóch silnych, uzupełniających się marek: Eddyfi i Silverwing. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników, posiada sześć biur na całym świecie, w których pracują eksperci NDT i obsługuje klientów w ponad 65 krajach w takich głównych branżach, jak przemysł jądrowy, energetyka, przemysł naftowy i gazowy oraz przemysł lotniczy.